Raekoja plats 9, III korrus 51004 Tartu linn, Tartu linn, Tartumaa EST
Uudised
Siit lehelt leiad uudiseid meie instituudis toimuva kohta. Vaata ka siia, et lugeda mida meie inimesed kirjutavad või mida meie inimestest kajastatakse meedias, sh ka raadio- ja telesaadetes.
19. detsembril 2024 kell 14.15 kaitseb Kristiina Vaik doktoritööd „Beyond Genres: A Dimensional Text Model for Text Classification“ („Väljaspool žanre: Dimensionaalne tekstimudel tekstide klassifitseerimiseks“).
6.–31. jaanuarini toimub Tartu Ülikoolis esimest korda digikoristuskuu. Ülikool kutsub iga nädal pühendama vähemalt 30 minutit oma digiprügist vabanemisele, et teha korda oma isiklik või üksuse digiruum.
Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond pakub kevadsemestriks suurt hulka vabaaineid, millele on oodatud nii meie enda tudengid kui ka kõik teised Tartu Ülikooli üliõpilased.
Konverentsil „Õppejõult õppejõule 2025: teekond väärtustatud õpetamiseni“ andis õppeprorektor Aune Valk üle 2024. aasta õppeteo ja õppekvaliteedi edendamise auhinnad.
Meie rahvusvahelise magistriõppekava Estonian and Finno-Ugric Languages üliõpilased on innukalt eesti keelt õppinud. Slovakkiast pärit Dorota Baluchová kirjutas ise eesti keeles sellest, kuidas ta sattus Eestisse eesti keelt õppima.
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed kutsub kõiki huvilisi loodusluuleõhtule, kus esinevad võrukeelsed luuletajad Häniläne ja Ere Kürsa. Õdus ja inspireeriv sündmus toimub 22. jaanuaril kell 18 Tartu Ülikooli botaanikaaias Lai 40 majas.
2024/2025. õppeaastal on vabade kunstide professoriks laulja, pianist ja helilooja Kadri Voorand, kes räägib loomingust ja loovusest väga erakordsel moel. Tema kevadine aine "Kuidas sünnib elumuutev looming ja mis minul sellest võita on? Praktiline kursus." (HVKU.00.011) kutsub osalejaid avastama oma loomingulist potentsiaali ja seda, kuidas igaühes meist on peidus võime loovuse abil oma elu muuta.
3. veebruaril külastavad Tartu Ülikooli viie riigi parlamentide esimehed, kes arutlevad kl 11.00–12.00 ülikooli aulas selle üle, kuidas saavutada rahu Ukrainas ja Euroopas.
Uue aasta alguses esitleti pidulikult mulgi sõnaraamatu veebiversiooni, mis valmis Mulgi Kultuuri Instituudi, Eesti Keele Instituudi ja Tartu Ülikooli koostööna. Seda suurt tööd tehti kümme aastat ja raamatus on üle 20 000 sõnaartikli.
USA-s kakskeelsena üles kasvanud psühholingvistika professor Virve Vihman annab põhjaliku ülevaate sellest, kuidas see programm saab aidata globaalseid eestlasi ning jagab oma isiklikku lugu sellest, kuidas temast sai eesti keele spetsialist.
Selle aasta viimases infokirjas on juttu tulevikust – kuidas kujundada seda vastutustundlikult ja mida saaksime õppida minevikust, et kobarprobleemidele lahendusi otsides neid juurde ei tekiks?
Ilmus ajakirja Methis. Studia Humaniora Estonica sügisnumber (nr 34, 2024), mis on pühendatud TÜ filosoofia ajaloo professori Ülo Matjuse (1942–2023) mälestusele ning veebis kõigile kättesaadav. Erinumber „Fenomenoloogia ja kirjandus“ võtab vaatluse alla fenomenoloogia ja selle seose kirjanduse ning keelega. Erinumbri koostasid ja toimetasid filosoofia teadurid Karin Kustassoo ja Jaanus Sooväli.
TÜ humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna aasta projekt on interdistsiplinaarne ühisprojekt Eesti juured, millesse on panustanud mitmed eesti ja üldkeeleteaduse keeleteadlased.
Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna dekanaadi ja kestliku arengu keskuse eestvedamisel on valminud teadlastele mõeldud juhendmaterjal selle kohta, kuidas teha teadusaladevahelist ja -ülest uurimistööd.