2025. aasta veebruarist tegutseb Tartu Ülikoolis mitmekeelsuse keskus, mis asub eesti ja üldkeeleteaduse instituudis ja liitub peatselt rahvusvahelise võrgustikuga Bilingualism Matters. Keskuse avaüritus toimub 4. aprillil 2025 Tartus.
Kuigi lõunaeesti keelt oskab veel üle 130 000 inimese, on põlvkondlik keeleülekanne katkemas ning lõunaeesti keel võib ilma seadusandliku toeta hääbuda, kirjutavad Tartu Ülikooli eesti keele lektor Helen Plado ja Tartu Ülikooli tänapäeva eesti keele professor Liina Lindström.
Aasta keeletegu 2024 konkursi kandidaatide sekka on valitud kaks Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudi silmapaistvat tegu: teatmik „Minu laps õpib eesti keeles“ ja õpirände programm „Tartu aken“.
Kursuse eesmärk on toetada põhikooli lõpuklasside (8.-9. klass) õpilasi keele õppimisel ja eesti keele lõpueksamiks valmistumisel. Oodatud on õpilased, kelle emakeel ei ole eesti keel.
Viimase rahvaloenduse andmetel kasutab murdekeeli 17 protsenti eestlastest ja nende arv on ajas kasvanud. Tartu Ülikooli teaduri Eva Saare sõnul sõltub murrete püsimajäämine eeskätt piirkondlikest eestvedajatest ja uuenduslikust sõnavarast.
Eesti raamatu teema-aasta puhul toimub konverents „Koloniaalkeelest rahvuskeeleks“, mis keskendub eesti keele arengutele XVIII sajandil ja XIX sajandi alguses.
Tartu Ülikool korraldab 11. veebruaril ülikooli raamatukogu konverentsisaalis Eesti doktorikooli teise karjäärikonverentsi „Doktorikraadi väärtus tööturul“.
Uue aasta alguses esitleti pidulikult mulgi sõnaraamatu veebiversiooni, mis valmis Mulgi Kultuuri Instituudi, Eesti Keele Instituudi ja Tartu Ülikooli koostööna. Seda suurt tööd tehti kümme aastat ja raamatus on üle 20 000 sõnaartikli.