Projekti „Digitekstide uurimiskeskus“ avaüritus: 22. aprillil toimub professor Maciej Ederi avalik loeng

digihumanitaaria konverents
Autor:
Carmen Kurg

Eesti ja üldkeeleteaduse instituudis tegutsev digihumanitaaria keskus kutsub märtsis alanud projekti „Digitekstide uurimiskeskus” (DigiTS) avasündmusele, mis toimub 22. aprillil kell 16.00 Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis. Ürituse peaesineja on Tartu Ülikooli digihumanitaaria külalisprofessor Maciej Eder, kes esineb ettekandega „Computational stylistics: from authorship attribution to assessing language change”.

Üritusel tutvustab eesti ja üldkeeleteaduse instituudi juhataja professor Liina Lindström digihumanitaaria arendamise senist käiku Tartu Ülikoolis ning uuest projektist annab ülevaate digitaalse lingvistika lektor Joshua Wilbur. Ürituse peakõnega jätkab Maciej Eder, kes asus 1. märtsist Tartu Ülikooli tööle digihumanitaaria külalisprofessorina. Samuti töötab Eder Poola Teaduste Akadeemia poola keele instituudi direktori ja Krakówi Pedagoogikaülikooli kirjandusprofessorina. Maciej Eder on kogenud ekspert tekstianalüüsi valdkonnas, ühendades kirjanduse uurimise kvantitatiivse lingvistika ja arvutuslike meetoditega, eelkõige masinõppetehnikatega (nt tehisnärvivõrgud ja suured keelemudelid). Tema juhtimisel pannakse instituudis kokku uus tekstianalüüsiga tegelev interdistsiplinaarne uurimisrühm.

Oma 22. aprilli loengus keskendub professor Eder arvuti abil tehtavale tekstianalüüsile, mida mõistetakse kui tekstiliste sarnasuste mõõtmist statistiliste tehnikate abil. Ettekanne algab lühikese sissejuhatusega autorite määramise temaatikasse, millele järgneb arutelu selle üle, kuidas määramisvõtteid saab laiendada, et hinnata stilistilist varieeruvust (suurtes) tekstikogumites.

Ajakava

16.00 Prof Liina Lindström, TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituudi juhataja

„Digital humanities at the University of Tartu“

16.15 Joshua Wilbur, digitaalse lingvistika lektor

„DigiTS and DH in Tartu- a vision and a plan“

16.30-17.30 Prof Maciej Eder, digihumanitaaria külalisprofessor

„Computational stylistics: from authorship attribution to assessing language change“

17.30-19.30 Vastuvõtt

Osalema on oodatud digihumanitaaria huvilised nii ülikoolist kui väljaspoolt. Ürituse töökeel on inglise keel. Osalemiseks palume registreeruda hiljemalt 15. aprilliks.

Registreeru

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!