Piret Upser kaitseb doktoritööd „Eesti hädaabikõned: tüübid, teemad ja suhtlusprobleemid“

Doktoritöö
Autor:
Andres Tennus

21. märtsil kell 14.15 kaitseb Piret Upser doktoritööd „Eesti hädaabikõned: tüübid, teemad ja suhtlusprobleemid“ („Estonian emergency calls: types, topics, and interactional problems“).

Juhendajad:
Tiit Hennoste (Tartu Ülikool)
Andra Rumm (Tartu Ülikool)

Oponent:
Hanna-Ilona Härmävaara (Helsingi Ülikool)

Kokkuvõte
Hädaabikõnesid tehakse olukorras, kus on oht kellegi elule, tervisele, varale või keskkonnale. Kriitilise olukorra operatiivseks lahendamiseks peab päästekorraldaja kindlaks tegema juhtumi sisu, selle asukoha ja osalised. Hädaabikõne edukuse alus on täpne ja võimalikult probleemivaba suhtlus ning efektiivne infovahetus: iga tõrge ja suhtlusprobleem pikendab kõne kestust, misläbi viibib abi sündmuskohale jõudmine. Sellest tulenevalt on siinse väitekirja ajendiks suhtlusprobleemide mõju Häirekeskuse teenusele. Väitekirja eesmärk on välja selgitada, millised suhtlusprobleemid eesti hädaabikõnedes tekivad, mis on nende tekkepõhjused, tõstatumise kontekst ja positsioon. Suhtlusprobleemide detailsemaks analüüsiks käsitleb töö ka kõne olemust: tuvastab hädaabikõne tüübid, nende struktuuri ja erinevused seal tõstatuvate teemade järgi. Lisaks uurib töö suhtlusprobleemide lahendamismustreid ja nende rakendamist vastavalt suhtlusprobleemile, teemale ja kõnetüübile. Väitekirja analüüs põhineb autentsetel eestikeelsetel hädaabikõne salvestustel.

Uurimistulemustest ilmneb, et suhtlusprobleemide teke on enam seotud kõnes edastatava infoga: enamik tuvastatud probleeme tekivad teemade puhul, kus vahetatakse suurel hulgal detailset infot; vähem probleeme tekib vestlejate emotsionaalsusest või koostöö vältimisest. Kõnetüübi ja struktuuri uurimisega tuvastatakse märkimisväärseid olemuslikke erinevusi hädaabikõnede seas. Väidetakse, et kõiki hädaabikõnesid ei saa tõlgendada kui üht tüüpi suhtlust, kuna ilmneb reeglipärane varieeruvus selle eesmärgi ja pakutava lahenduse juures. Kõne struktuuri uurimine peegeldas ka erinevust klassikalisest hädaabikõne struktuurist, mis illustreerib kõnetüüpide eristamise olulisust lingvistilises uurimuses. 

Kaitsmist saab vaadata Zoomis (kohtumise ID: 976 4038 1182, pääsukood: 499245).

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!