Autor:
Ann Siiman

Vikipeedia talgud ootavad keeletoimetamishuvilisi

Kuuendad Vikipeedia keeletoimetamistalgud algavad 1. detsembril. Talgutel oodatakse end proovile panema nii alustavaid kui ka kutselisi keeletoimetajaid, kes aitaksid väärtustada keeletoimetaja elukutset ja täiustada artikleid kogu aeg arenevas veebientsüklopeedias. Kaasa saab lüüa 14. märtsini ja parimaid ootavad rahalised preemiad kokku 2750 euro väärtuses.

Keeletoimetamistalgutel osalemiseks tuleb Vikipeedias vajutada lingile “Osale keeletoimetamistalgutel!”, enda nimi ja toimetatavad artiklid kirja panna ning tööle asuda. Tubli talguline peaks parandama õigekirja, stiili, sõnajärge ja vormistust, lisapunkte saab faktide ja terminite kontrollimise eest. Žürii hindab nii keeletoimetatud artiklite kvaliteeti kui ka hulka. 

Žürii selgitab välja parimad keeletoimetajad, keda tunnustatakse rahalise auhinnaga. Esimene preemia on 1000, teine 600 ja kolmas 400 eurot. Neljas koht saab kommunikatsioonibüroo Past ja Partnerid tunnustusmüksu 250 eurot ning parim uus tulija Wikimedia Eesti preemia 500 eurot.

Talguid korraldavad Tartu Ülikool, Eesti Keeletoimetajate Liit ja MTÜ Wikimedia Eesti. Žüriisse kuuluvad Ann Siiman (žürii esimees, Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut), Helin Kask (Eesti Keeletoimetajate Liit), Riina Reinsalu (Eesti Keeletoimetajate Liit), Mariliis Sild (Eesti Keeletoimetajate Liit), Sirli Zupping (Haridus- ja Teadusministeerium) ja Taivo Rist (Wikimedia Eesti).

Seni on talgutel osalenud 96 inimest, kes on aidanud ladusamaks muuta ligi 3000 artikli keelt. 2022. aastal valiti parimateks keeletoimetajateks Mariin Pantelejev, Kaja Randam, Eve Sooneste ja Sirje Tomiste. Parim uus tulija oli Inga Ritso. Kahekordne võitja Mariin Pantelejev julgustas alustavaid keeletoimetajaid kätt proovima, sest talgutel osalemine annab võimaluse ette kujutada, mis tunne oleks seda tööd teha täiskohaga. “Korrastatud artikli ära salvestamine ja avaldamine tekitab samasuguse rahulolutunde nagu loodusest prügi ära koristamine,” lisas ta oma talgutööle tagasi vaadates.

Auhinnasaajad ja soovi korral ka teised osalised saavad tagasisidet. Seni on žürii tehtud toimetamistöö kohta kommentaare kirjutanud. Nendel talgutel teeb žürii aga mõnes toimetatud artiklis ise omakorda parandusi, millest talguline võiks õppida. “Nii ei jää žürii kommentaarid vaid teoreetiliseks, vaid aitavad Vikipeediat praktiliselt paremaks muuta,” rääkis žürii liige, kutseline keeletoimetaja Riina Reinsalu.

Rohkem teavet keeletoimetamistalgutel osalemise kohta leiab Vikipeediast.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Mulgi sõnaraamatu koostajad

Tartu Ülikooli osalusel valmis suur mulgi veebisõnaraamat

Virve Vihman

Ainulaadne magistrikraad aitab taastada sidet pärandkeelega

kirjutamas

Noppeid aruteluseminarist „Emakeeleõpetus muutuvas ühiskonnas“