Autor:
Aive Mandel

Kogemuslugu: rännak ülikooliellu viis rabavatesse paikadesse eesti keelt harjutama

Laupäeval, septembrikuu viimasel päeval sõitsime väikese grupina esmakursuslastele mõeldud sisseelamisprogrammi "Rännak ülikooliellu eesti keelt teise keelena kõnelevatele üliõpilastele" raames Soomaale ja Viljandisse. Sõit oli suurepärane võimalus looduse vaatlemiseks ja eesti keele praktiseerimiseks, kirjutab eesti keele õppija Arnita.

Kui olime kõik bussi jõudnud ja valmis reisi alustama, hakkasime mängima Eesti-teemalist  viktoriini – selleks jagati meid paaridesse ja meile anti kaardid küsimustega Eesti ja eestlaste kohta. See oli soojendus enne seda, kui pidime päeva jooksul aktiivselt eesti keelt kuulama ja rääkima. Tore oli rääkida ja vastata küsimustele ning mõelda, kuidas midagi teiste sõnadega öelda, kui mõni konkreetne sõna sel hetkel meelde ei tulnud.

Esimene peatus oli Soomaal, kus meid ootas entusiastlik giid, kes rääkis meile palju põnevat Soomaa ja soode kohta. Ta jälgis, et ta ei kasutaks liiga keerulisi sõnu ja rääkis väga selgelt. Kõndisime koos mööda Ingatsi õpperada ja ta näitas meile seeni ja taimi, mis raja kõrval kasvasid. Me sõime ka tooreid seeni! Soo ja raba olid nii ilusad! Sadas pisut vihma, aga see polnud probleem, sest me olime vihmaks valmis – meil olid vihmamantlid ja vihmavarjud kaasas. Saime ka mõningaid taimi nuusutada ja jõhvikaid süüa. Giid rääkis meile, et soos on kured, sellest ka jõhvikate teine nimetus – kuremari. Pärast jalutuskäiku sõime koos lõunat ja valmistusime programmi järgmiseks osaks, mis oli Viljandis.

Viljandis külastasime Kondase Keskust, kus oli üsna erakordne näitus. Üks kunstiteos ulatus lausa läbi kahe näituseruumi. See oli Michael Golzi "Athosland". Teos oli suur kaart, kuid see ei kujutanud reaalseid kohti, vaid oli kunstniku enda maailm. Pärast näituse vaatamist tegime väikese jalutuskäigu Viljandis, et linnaga lähemalt tutvust teha. Selle käigus mängisime ka mõned mängud üksteise tundma õppimiseks, sealhulgas tegime tiimiviktoriini.

Päeva lõpus oli võimalus tutvuda eesti muusikainstrumentidega ning õppida laulma regilaulu, mis on üks eesti rahvalauludest. Samuti saime õppida kaht tantsumängu. Liikumismängud olid väga toredad ja lõbusad: tegime veidraid tantsusamme ja püüdsime ära arvata, kelle käes on sõrmus.

Kokkuvõttes oli see sõit tore võimalus Lõuna-Eestit paremini tundma õppida ja eesti keele kasutamist harjutada.

Arnita Agrita Umalas on keeleteaduse eriala magistrant, kelle emakeel on läti keel. Arnita alustas eesti keele õpinguid kaks aastat tagasi Läti Ülikoolis ja osaleb kursusel "Rännak ülikooliellu eesti keelt teise keelena kõnelevatele üliõpilastele".

Näitus

Tartu Ülikooli muuseumi uuel välinäitusel saab lugeda Toomemäest inspireeritud luuletusi

Writing

Lõputööde kirjutajad saavad tuge eesti ja üldkeeleteaduse instituudist

Vilnius

Alanud on rahvusvahelise üliõpilaskonverentsi teeside esitamine