Autor:
Canva

Ilmus talvine Tartu Ülikooli kestlikkuse infokiri

Aasta viimasest infokirjast saab lugeda nii hiljutiste rahvusvaheliste kliimaläbirääkimiste kui ka Eestis toimuvate siirdeprotsesside ja teaduse keskkonnamõju vähendamise kohta. Äsja lõppenud ÜRO kliimakonverentsi COP28 üks suurimaid saavutusi oli riikide ühine kokkulepe tegutseda tulevikus fossiilkütuste kasutamisest loobumise nimel. Kas sellest saab põhimõttelise muutuse algus ja kuidas eri riigid seda plaani täita suudavad, näitab aeg.

Eesti saab kliimahoidlike muutuste elluviimist alustada Ida-Virumaalt. Sealse põlevkivikeskse majandusmudeli ümberkujundamises nähakse võtmekohana piirkonna ettevõtete ja teadusasutuste teadus- ja arendusvõime suurendamist. Sügisel loodud kahe ülikooli konsortsium aitab seejuures nii rohetehnoloogia arendamise kui ka ühiskondlike muutuste seire ja analüüsiga, mis pakuks teadmistepõhiseid töövahendeid piirkonna arengu edasiseks suunamiseks.

Teadus pole aga võluvits, mis suudaks keskkonnamõjuta suurele osale ühiskonna probleemidest lahendusi pakkuda. Hiljuti Tartus toimunud kestliku teaduse konverentsil tõdeti, et ka teadustööl on arvestatav keskkonnajälg, mille vähendamisega tuleks süsteemselt tegeleda.

Tartu Ülikooli kestliku arengu keskus on oma esimese aasta jooksul rääkinud eelmainitud teemadel kaasa poliitikakujundamises, selgitanud avalikkusele kliimamuutustega seonduvat ja toetanud ülikoolis kestlikkusteemade lõimimist õppeainetesse. Lõppev aasta on olnud väärt koostööharjutus, et suurendada vastastikust mõistmist nii ülikooli teadusvaldkondade kui ka ülikooliväliste partnerite vahel. See on hea alus uuel aastal veelgi sisukamalt jätkamiseks.

Huvitavat lugemist ja rahulikku pühadeaega!


Tutvu värske infokirjaga ja selle regulaarseks saamiseks sisesta tellimisvormi oma e-posti aadress.


Tartu Ülikooli kestlikkuse infokiri toob kord kvartalis lugejani kestlikkusega seotud teadusuudised, lugemissoovitused ja ürituste info, käsitledes eri teemasid nii looduskeskkonna, ühiskonna, tervise kui ka kultuuri ja keele vaatenurgast. Järgmine infokiri ilmub märtsis. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Dolls with Mulgi folk costumes on the exhibition.

Uue aja teemadel saab rääkida ka "vanas keeles"

pihlapuu

Ilmunud on sügisene kestlikkuse infokiri

värvilised jooned

Järelvaadatav: konverents „Sillad teadusalade ja ühiskonna vahel. Miks ja kuidas teha eri valdkondi ühendavat teadustööd?“