Autor:
Andero Kalju

Euroopa Komisjon rahastab uut digitekstide uurimiskeskust

Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut sai Euroopa Komisjoni programmi „Euroopa horisont“ kaudu Euroopa teadusruumi õppetoolilt toetuse, et avada 2025. aasta märtsis digitekstide uurimiskeskus (DigiTS). Euroopa Liidu rahastus kestab viis aastat ja toetussumma on 2,5 miljonit eurot. 

Projekti eestvedaja professor Liina Lindströmi sõnul on eesti ja üldkeeleteaduse instituut tegelenud pikka aega digihumanitaaria ja arvutilingvistika õpetamisega ning püüdnud neid tulevikualasid Tartu Ülikooli humanitaaria ja kunstide valdkonna üliõpilastele tutvustada. 2018. aastal loodi sel eesmärgil digihumanitaaria ja infoühiskonna keskus. „Uus projekt arendab neid õppimisvõimalusi veelgi ning lisab olulisel määral uurimisvõimekust ja eksperditeadmisi, mida pakuvad professor Maciej Eder ja tema loodav meeskond,“ ütles Lindström. 

Image
Maciej Eder
Maciej Eder (autor: Erakogu)

Uue keskuse juht Maciej Eder on praegu Poola Teaduste Akadeemia poola keele instituudi direktor ja Krakówi Pedagoogikaülikooli kirjandusprofessor. Eder on kõrgelt hinnatud ekspert arvutipõhise tekstianalüüsi valdkonnas, mis ühendab kirjanduse uurimist, kvantitatiivset lingvistikat ja arvutuslikke meetodeid, eelkõige masinõppetehnikaid (nt tehisnärvivõrgud ja suured keelemudelid). Digitekstide uurimiskeskuses hakkab tööle rahvusvaheline uurimismeeskond, kuhu kuulub kolm järeldoktorit ja kaks doktoranti, ning seal pakutakse ka magistriõppe üliõpilastele võimalust saada kogemusi teadusassistentidena. 

Digitekstide uurimiskeskuse meeskond hakkab tegema humanitaarteaduste alal maailmatasemel uurimistööd, kasutades tekstiliste andmete analüüsimiseks tänapäevaseid meetodeid tehisnärvivõrkude ja andmeanalüüsi vallas. Keskuses õpetatakse järgmise põlvkonna teadlasi neid meetodeid kasutama. Samuti tegeleb uurimiskeskus väiksemate keelte keelemudelite arendamise, hooldamise ja kasutamisega, võttes fookusesse eesti keele. Lisaks toetab ja edendab keskus digihumanitaariat Tartu Ülikoolis, arendades edasi bakalaureuseõppe kõrvaleriala ning laiendades digihumanitaaria kursusi magistri- ja doktoriõppes. Digitekstide uurimiskeskuse meeskonnast saab kontaktpunkt, mis toetab humanitaar- ja sotsiaalteadlasi kaasaegsete arvutusmeetodite rakendamisel. 

Tutvu praeguse digihumanitaaria ja infoühiskonna keskusega, mis pakub digihumanitaaria kõrvaleriala, valikmoodulit ja vabaaineid. 

Rohkem infot uue projekti kohta leiab ETIS-est. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
kirjutamas

Noppeid aruteluseminarist „Emakeeleõpetus muutuvas ühiskonnas“

disainikonkurss

Lase loovus valla – osale instituudi disainikonkursil!

Veski

Tunnustati instituudi parimaid