MEDALi projekt valiti valdkonna aasta projektiks

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond annab iga-aastaselt detsembris välja aastaauhinnad parimatele ettevõtmistele ja silmapaistvamatele töötajatele. Aasta projekti tiitli pälvis tänavu MEDAL (Methodological Excellence in Data-Driven Approaches to Linguistics).
18.01.2024

Tartu Ülikooli aasta teadustegu on eesti juurte terviklik käsitlus

Tartu Ülikooli aasta teadustegu on Eesti rahva kultuurilist, keelelist ja geneetilist kujunemist mõjutanud ja mõjutavate protsesside tervikliku käsitluse loomine.
22.02.2024

Eesti ja üldkeeleteaduse instituut

Eesti ja üldkeeleteaduse instituudis õpetatakse ja uuritakse peamiselt eesti keelt ja teisi soome-ugri keeli. Instituudi õppetöö põhineb rahvusvahelisel kõrgtasemelisel teadustööl, mida kajastab Tartu Ülikooli paiknemine lingvistika valdkonna edetabelis 201.-250. kohal (QS World University Rankings 2021). Seega lingvistika alal kuulume parimate ülikoolide hulgas esimesse veerandisse. Teadustöös on meil esindatud lai spekter keeleteaduse valdkondi, näiteks arvutilingvistika, teise keele omandamine ja teoreetiline keeleteadus, kus käsitleme ka muid maailma keeli.

Loe instituudi kohta lähemalt

Instituut arvudes

Meie instituudis on 4 osakonda, 2 laborit ja 3 keskust, sh 1 interdistsiplinaarne konsortsium. Instituudis töötab 101 inimest, sh professoreid on 6, kaasprofessoreid 13, lektoreid 14, teadureid 21, nooremlektoreid 3, nooremteadureid 28 ja õpetajaid 2. Välistöötajaid on kõigist instituudi töötajatest 18% ehk 18. Instituudis on 6 õppekava, sh 1 bakalaureuseõppekava, 4 magistriõppekava ja 1 doktoriõppekava. Üliõpilasi on 225, sh bakalaureuseõppes 90, magistriõppes 97 ja doktoriõppes 38. Välisüliõpilasi on 16% ehk 37. Instituudis on 3 rahvusprofessuuri, 8 ETAGi teadusprojekti ja 5 välisprojekti.

Loe teadustööst lähemalt

TÜlingu loengusari

Instituudi blogi

Keelest ja keeleteadusest

Uudised

Siit leiad uudiseid nii meie instituudis toimuva kohta kui ka sellest, mida meie inimesed kirjutavad või mida meie inimestest kajastatakse meedias.

Loe kõiki uudiseid
#õppimine #ühiskonnale #uudis
Huvilistel on võimalik osaleda vabakuulajana „Etnogeneesi arheoloogia“ kursusel.
29.02.2024
#teadus #meist mujal
Veebruari lõpus esitleti eesti ja üldkeeleteaduse instituudi raamatukogus uut trükisooja raamatut „Eesti grammatika“.
29.02.2024
#kultuur #ühiskonnale #uudis
TÜ Lõuna-Eesti keele- ja kultuuriuuringute keskuses alustatakse esmaspäeval, 4. märtsil kell 18.15 Hipp Saare eestvedamisel võru noorte vestlusõhtute sarja "Võro nuuri keelekohvik".
27.02.2024
#kooliõpilasele #sisseastumine #uudis
Lahtiste uste päeval toimub neli keeleteemalist töötuba eesti ja üldkeeleteaduse instituudis.
26.02.2024