Autor:
Undercliff Creative

Tule keelesõbraks Narva kolledži üliõpilastele!

Algaval kevadsemestril alustavad eesti ja üldkeeleteaduse instituudis “Tartu akna” programmi raames kahekuulist õppeperioodi (10.02–11.04.2025) TÜ Narva kolledžis õppekaval „Keeled ja mitmekeelsus koolis“ õppivad esimese aasta üliõpilased. Tartusse on tulemas u 30 üliõpilast, kellest igaühe jaoks vajame eesti keeles suhtlevat keelesõpra.

Projekti taustast

“Tartu akna” programmi ellukutsumise üks eesmärke on pakkuda Narva üliõpilastele juba nende ülikooliõpingute alguses autentset keelekeskkonda suhtluspädevuse arendamiseks ning suhtlusvõimalusi eakaaslastest eestikeelsete noortega. Täpsemalt saad lugeda siit

Kuhu me sind kutsume ja mida sul teha tuleb?

Otsime instituudi kõigi erialade üliõpilaste seast Narva kolledži üliõpilastele nende Tartus viibimise ajaks nendega eesti keeles kõnelevaid keelesõpru. Keelesõbraks olemine on üks vaba suhtluse vormis toimuvaid keeleõppe viise, kus keeleõpe toimub ühiselt kokku lepitud tegevusi tehes – näiteks kohvikutes, teatris või kinos käies; lauamängu- või teemaõhtutel, matkadel või tudengipidudel osaledes. 

Keelesõpradel tuleb kohtuda üks kord nädalas üheksa nädala jooksul ning teha sissekandeid vastavasse keelesõbrapäevikusse. Arvesta, et keelesõbrad suhtlevad omavahel ainult eesti keeles ning keelesõprus kestab vähemalt 9 nädalat, igal nädalal ca kaks  akadeemilist tundi (90 minutit). 

Mida kaasalöömine sinule annab?

  • Saad olla ühele Narva üliõpilasele keele- ja kultuurisaadikuks eesti keele ja kultuuri omandamisel – see annab sulle hindamatu keelelise ja kultuurilise kogemuse nii keeleõpetaja kui ka kultuurivahendajana. 
  • Aitad kaasüliõpilasel kujundada tema eesti keele oskust: julgustad teda eesti keelt kasutama,  pakud talle suhtlusvõimalusi autentses keelekeskkonnas.
  • Omandad ise uusi teadmisi ja väärtuslikke kogemusi tänapäeva keeleõppe, eriti suhtluspõhise keeleõppe vallas. 
  • Veedad mõnusalt aega, saad uusi sõpru ja tuttavaid ning osa võtta rikkalikust kultuuriprogrammist. 
  • Toetab sinu enda õpinguid.
  • Avab edasisi uksi ja näeb CV-s hea välja.

Mida sulle pakume?

  • Stipendiumit 100 eurot igas kuus kolme kuu vältel (kokku 300 eurot, eelduseks kõigi osalemistingimuste  täitmine);
  • Ainepunkte: Soovi korral vormistame keelesõbraks olemise ainekursusena „Keelesõbrakursus” (2 EAP) või erialapraktika ampsuna; õppeaine sobib valikaineks (eesti ja soome-ugri  keeleteaduse õppekaval õppivate üliõpilaste puhul) ja vabaaineks (kõigi teiste õppekavade üliõpilased);
  • Keelesõbraga ühiselt külastatud kultuuriürituste piletite hüvitamist summas kuni 40 eurot kogu programmi jooksul;
  • Kui on vabu kohti, saad osa ka kultuuriprogrammist (nt teatrikülastused, ekskursioon);
  • Keelesõbra ettevalmistuskoolitust (veebruari 1. nädalal).

Mida sinult ootame?

  • Üheksat iganädalast kohtumist keelesõbraga (kuni 90 minutit); 
  • Õpipäeviku regulaarset täitmist (iga kohtumise kohta üks sissekanne Moodle´is);
  • Osavõttu keelesõprade avaüritusest (11.02.2025 kell 18–20);
  • Osavõttu keelesõprusõppe seminaridest (kokku kolm): avaseminar (17.02 kell 16–18), vaheseminar (17.03 kell 16–18) ning lõppseminar (07.04 kell 16–18).  

Kuidas keelesõbraks saada?

Keelesõbraks saamiseks palun kirjuta meile selgesõnaline motivatsioonikiri (kuni üks lehekülg), miks sa soovid keelesõbraks saada? Motivatsioonikirjas kirjelda oma tausta (kes sa oled ja mida sa õpid; mis on sinu erialased ja muud huvid), ava oma varasem kogemus eesti keele õpetamisel või õpingute toetamisel (NB! varasema kogemuse puudumine ei ole kandideerimisel takistuseks), selgita, mis sind motiveerib keelesõbraks saamisel ning millised on sinu ootused Narva keelesõbrale? 

Lisainfo saamiseks kutsume sind osa võtma 25. novembril kell 1617 toimuvast infotunnist auditooriumis Jakobi 2-427.  Infotunni viib läbi Kristiina Praakli.

Keelesõbraks saamise soovist anna teada hiljemalt 8. detsembriks (kaasa arvatud) e-posti aadressil kristiina.praakli@ut.ee. Keelesõbraks saamisest teatame sulle hiljemalt 15. detsembriks, et teaksid sellega arvestada kevadsemestri tunniplaani kokku seadmisel. 

Kõigi keelesõprade esmakohtumine toimub teisipäeval, 11. veebruaril 2025 kell 18.00 (koht täpsustub). 

 

Kandideerimise tähtaeg
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Eesti keele õpetamine maailmas Birute Klaas Lang

Aruteluseminari tulemusena pandi kirja soovitused emakeeleõpetuse arendamiseks

kongressile saabujad Tallinnas 1970

Soome-ugri kongressile laekus 245 abstrakti