Autor:
Evelin Lumi

Soome keele olümpiaadil arutlesid võistlejad väikekeelte tuleviku üle

Reedel, 12. aprillil selgusid Tartus parimad üldhariduskoolide soome keele tundjad. Juba 27. korda toimuv olümpiaad kannab soome keele isa Mikael Agricola nime. 9. aprillil tähistatakse Soomes Agricola ehk soome keele päeva.

Lõppvoorus osales kokku 21 õpilast 9 koolist (10.-12. kl), kes kutsuti võistlusele eelvooru põhjal. Eelvoor toimus 29. jaanuaril Moodle’is, milles osales 97 õpilast 12 koolist üle Eesti.

Olümpiaad algas hommikul Soome suursaatkonna pressinõuniku Sanna-Leena Immaneni videotervitusega. Õpilasi olid tulnud tervitama ja jõudu soovima ka Haridus- ja Teadusministeeriumist Pille Põiklik, Tartu Ülikooli läänemeresoome keelte professor Petar Kehayov, Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli soome keele lektorid Juha-Matti Aronen ja Jaakko Raunamaa.
Olümpiaadil tuli proovile panna vestlus- ja kirjutamisoskus ning lahendada sõnavara-, grammatika-, kuulamis-, tekstimõistmisülesandeid. Eesti teema-aasta 2024 on kultuurilise mitmekesisuse aasta ja siit tuli ka soome keele olümpiaadi teema „Veljeskansat virolaiset ja suomalaiset“ (Hõimurahvad eestlased ja soomlased). Suuliseks ülesandeks tuli ette valmistada ühe lähema sugulaskeele tutvustus, kirjutamisülesandes arutleti selle üle, kas väikekeeltel on tulevikku.

Tutvu ülesannetega siin
Pärast ülesannete lahendamist said nii õpilased kui õpetajad osaleda soome-ugri noorte ühingu „Hõimulõimed“ töötoas, kus pandi teadmised proovile lõbusas sõnamängus ja lauldi ühiselt läänemeresoome keeltes.

Võitjad selgusid kahes kategoorias: soome keel B- ja C-keelena.

Võitjaks tulid Kadri Reisner (C-keel) Viimsi gümnaasiumist (õpetaja Ruth Rappold), kes sai 157,75 punkti 182 punktist, ja Carolina Kaaver (B-keel) (õpetaja Helle Marttila) 132 punktiga Pärnu Koidula Gümnaasiumist. 

Teiseks tulid Miia Malm (C-keel) Pirita Majandusgümnaasiumist (Kairi Männik) ja Kristel Kurg (B-keel) Tartu Jaan Poska Gümnaasiumist (õpetaja Triinu Palo). 

Kolmanda koha said Albina Bondar (C-keel) Tallinna Pae Gümnaasiumist (õpetaja Katrin Männimets-Sevastjanov) ja Kristiine Kiviste (B-keel) Tartu Tamme Gümnaasiumist (õpetaja Piibe Leiger).

Võistluspäev lõppes auhindade jagamisega, kus olümpiaadil osalenuid tervitas Soome Instituudi programmikoordinaator Anneli Loodus. Igale osalejale tegi kingituse olümpiaadi pikaajaline sponsor Viking Line. Parimad said auhinnad Tartu Ülikooli teaduskoolilt, Haridus- ja Teadusministeeriumilt, Soome Instituudilt, ajakirjalt Suomen Kuvalehti ja kirjastuselt Minerva-kustannus.

Soome keele olümpiaadi korraldavad Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli teaduskool, Tallinna Ülikool ja Soome Instituut.

 

 

keeleauhind

Eesti ja Läti keeleauhinna pälvis keeleteadlane Karl Pajusalu

Miina Norvik

Miina Norvik edutati läänemeresoome keelte ja keeletüpoloogia kaasprofessoriks

kaks professorit

Eesti ja üldkeeleteaduse instituut sai kaks uut professorit