Autor:
Andres Tennus

JÄRELVAADATAV: Soome president Alexander Stubb kõneles maailmapoliitikast ja vestles üliõpilastega

29. mail külastas oma riigivisiidi käigus Tartu Ülikooli Soome president Alexander Stubb, kes pidas ülikooli aulas kõne „World Order After 2022“ („Maailmakord pärast 2022. aastat“). Ülikooliperet oodati oma arvamust avaldama ja küsimusi esitama. 

Soome president Alexander Stubb ja tema abikaasa Suzanne Innes-Stubb oli president Alar Karise kutsel 27.–29. maini esimest korda Eestis riigivisiidil, mille keskmes olid Eesti ja Soome suhted, julgeoleku- ja kaitsekoostöö tugevdamine, Venemaa agressioonisõda Ukrainas ning Ukraina toetamine. Eesti president ja proua Sirje Karis saatsid Soome presidendipaari kogu visiidi vältel. 

28. mail saabusid Soome ja Eesti presidendipaar Tartusse ning Tartu Raekoja platsil tervitasid neid linnapea Urmas Klaas ja linnarahvas. 

29. mai hommikul käis Soome president sõitmas tehnoloogiafirma AuVe Tech isejuhtiva sõidukiga MiCa. Seejärel võttis mõlema riigi presidendid Delta keskuses vastu Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser. Ühes arvutiteaduse instituudi juhataja Heisi Kurigi, CybExer Technologies OÜ asutaja ja nõukogu liikme Lauri Almanni, Tartu linnapea Urmas Klaasi ja AuVe Tech OÜ nõukogu esimehe Taavi Rõivasega tutvustati külalistele rahvusvahelist koostööprojekti SmartEnCity.

Image
Rektor Toomas Asser kingib Soome president Alexander Stubbile kella
Rektor Toomas Asser kingib Soome president Alexander Stubbile kella (autor: Andres Tennus)

Kl 10 saabusid riigipead Tartu Ülikooli peahoonesse, et vestelda rektor Toomas Asseriga. Pärast seda pidas president Stubb peahoone aulas ingliskeelse kõne „World Order After 2022“ ning vastas üliõpilaste ja teiste kuulajate küsimustele. Arutelu juhtis Johan Skytte poliitikauuringute instituudi võrdleva poliitika professor Piret Ehin. Seejärel toimus peahoone ees riigivisiidi lõputseremoonia. 

Alexander Stubb on Soome poliitik ja alates 1. märtsist 2024 Soome president. Aastail 2014–2015 oli ta Soome peaminister ja 2015–2016 rahandusminister. 2004.–2008. aastani oli Stubb Euroopa Parlamendi liige. Ta on Euroopa Liidu Läänemere piirkonna strateegia üks põhiautoreid ja eestvedajaid. 

Samal teemal: 

Kõne ja arutelu järelvaatamine

Gretchen McCulloch

Interneti lemmiklingvist Gretchen McCulloch külastab Tartut

Peahoone

Viies rahvusvaheline foneetika sümpoosion toimub Tartu Ülikoolis

lõpukõne

Przemysław Podleśny: rõõm õppida võimaluste linnas ja riigis