Taavi Vanaveski

Institutsionaalse arengu toetamine: Tartu lingvistid külastasid MEDALi partnereid Birminghamis

Eesti keele ja üldkeeleteaduse instituudi delegatsioon külastas 5.–7. märtsil 2024 Birminghami Ülikooli MEDALi projekti partnereid. Külastuse nädal oli täis sisukaid vestlusi, teadmiste vahetamist ja parimate praktikate võrdlusi institutsionaalse arengu teemadel.

Kohtusime kohaliku grandikeskuse esindajatega, et saada teavet selle kohta, millist eel- ja järeltoetust Birminghamis projektidele pakutakse ning kuidas see on korraldatud. Nägime avatud kontorit, kus uurimistoetuse meeskond "külastab" kolledžit kaheks päevaks nädalas koostöö hõlbustamiseks. Arutasime teaduseetikaheakskiitmise tavasid, et paremini informeerida meie soovitusi eetikaülevaatuse aspektide muutmiseks Tartu Ülikoolis instituudi ja valdkonna tasandil.

Teisel päeval arutasime keelte ja lingvistika õpetamist ning õppekava arendamist. Kuigi Birminghami inglise keele ja lingvistika osakonnal on paratamatult erinevad väljakutsed kui need, millega eesti keele ja üldkeeleteadus instituut tegeleb, eriti mis puudutab värbamist ja nähtavust, arutasime siiski viljakalt paljusid sarnaseid probleeme. Viimasel päeval Birminghamis arutlesime teaduskommunikatsiooni teemadel ning võrdlesime turunduse ning kommunikatsiooni struktuuri vastavate ülikoolide juures. Lõpetuseks saime teavet digihumanitaaria toetuste ja sündmuste kohta UoB kahe kolleegi käest, kes on seotud digihumanitaaria ja digitaalse meedia õppekava arendamise edendamisega.

Meie visiidi kõige käegakatsutavam tulemus on kokkulepe alustada tunnustuslepingu koostamist kahe ülikooli vahel, et hõlbustada üliõpilaste ja töötajate liikumise võimalusi, nii et liikuvus Tartu ja Birminghami vahel saaks jätkuda ka MEDALi projekti järel. Tunnustusleping on hetkel läbirääkimisel ja hõlmab ka kavatsust teha koostööd laiemalt kui vaid üliõpilaste ja töötajate liikuvus.

MEDAL on rahvusvaheline konsortsium, mida rahastavad Euroopa Liit ja asutus UK Research and Innovation, eesmärgiga arendada välja andmepõhine keeleteaduslik metoodika. Teeme koostööd ja pakume koolitus- ja mentorlusvõimalusi, sealhulgas uurimis- ja õpetamisvõimekuse parandamist, eriti Tartu juhtinstituudis. Ootame huviga juba järgmise aasta institutsionaalse arengu välisvisiiti meie Hollandi partnerite juurde Nijmegenis, mis tõotab olla sama põnev!

MEDALi logod
Vilnius

Alanud on rahvusvahelise üliõpilaskonverentsi teeside esitamine

täis kirjutatud vihik laual