Autor:
Mare Kitsnik

Eesti keel teise keelena olümpiaadi lõppvoorus analüüsiti noortekeelt ja kujundlikku keelt

15. märtsil toimus Tartu Ülikooli teaduskooli ja meie instituudi rakenduslingvistika osakonna korraldatud eesti keel teise keelena olümpiaadi lõppvoor. Olümpiaadi viisid läbi žürii esimees Mare Kitsnik ja žürii liikmed Aive Mandel, Kristel Algvere, Katrin Mikk ja Diana Vender.

Olümpiaadi teema oli vägagi uudne ja intrigeeriv "Standardkeelest erinev keelekasutus - noortekeel ja kujundlik keel". Eelvoorus salvestasid osalejad noortekeele teemalise taskuhäälingu ja kirjutasid fantaasiajutukese. Lõppvoorus kuulati juutuuberit, otsiti Messengeri vestlusest intensiivistajaid (nt veits, hullult, tsipa, jumalast, räigelt), lisati noorte tšätikeelde sobivaid lühendeid (nt nkn, pmst, mdea, mhm) ning analüüsiti noortekeelset luuletust. Kujundliku keele kirjutati vanasõnade teemaline jutuke, tunti ära Eesti kultusfilmidest pärit tsitaate, analüüsiti Tõnis Vilu luuletust, selgitati metafoore ja loodi ise meeme.

Vaba aja programmis tegid noored mööda Tartu seiklusmatka, kus otsisid graffiteid.

Nutikad ja loovad osalejad on õppinud noortekeelt enamasti väljaspool kooli (trennis, eesti sõpradega suheldes jm), kuid olümpiaad innustas nende õpetajaid selle teemaga ka koolitundides tegelema. Loodame, et kõik õpetajad saavad olümpiaadist innustust ja tegelevad edaspidi tundides lisaks standardkeelele ka keele muude, väga kasutatavate ja vajalike variantidega.

Lisateavet eesti keel teise keelena olümpiaadi kohta leiab teaduskooli kodulehelt.

Tartu Ülikooli üliõpilased

Tule ja tutvu ingliskeelsete õppekavadega!

noorlingvistid

Noorlingvistide keeleklubi kutsub koolinoori osalema

Töötuba. Tšätikeel, netikeel, nutikeel – mis keel see on?

Töötuba. Tšätikeel, netikeel, nutikeel – mis keel see on?