Autor:
Kristel Ress

Vikipeedia parimad keeletoimetajad said preemiad

Keeletoimetajate liidu kevadseminaril 3. mail Tallinnas selgusid parimad Vikipeedia toimetajad. Seitsmendatel keeletoimetamistalgutel parandati 272 artiklit ja kõigil talgutel kokku on neid toimetatud üle 3200.
Eelmisest detsembrist selle märtsini kestnud talgutel oli 17 osalejat. Seitsme aastaga on talgulisi olnud 117, osa neist on kaasa löönud mitmel aastal. Parimate hindamisel arvestati keeletoimetaja ametiülesannete korrektset täitmist.
Tublisid keeletoimetajaid tunnustas Eesti Keeletoimetajate Liit kokku 2000 euroga. Auhinna väärilisteks keeletoimetajateks osutusid Inga Ritso (1000 eurot), Merily Šmidt (600 eurot) ja Eve Sooneste (400 eurot). Wikimedia Eesti parima uue tulija preemia (500 eurot) pälvis Anett Pillmann ja tunnustusmüksu (250 eurot) sai Nele-Liis Merilo. 
Inga Ritso, kes töötab vabatahtlikuna Jehoova tunnistajate tõlkebüroos, toimetas talgutel kokku 31 artiklit. “On hea tunne, kui õnnestub teksti kasvõi natukene selgemaks või ladusamaks teha,” rääkis ta. “Lisaks saan Vikipeedia artiklite kallal töötades alati palju uut ja huvitavat teada.”
Talgute eesmärk oli keeletoimetaja tööd väärtustada ja Vikipeedia artiklite keelt parandada. “Auhinnalisele kohale jõudmiseks ei piisanud ainult õigekirja valdamisest, vaid muudatusi tuli teha ka sõna-, lause- ja tekstitasandil, arvestades Vikipeedia artikli kui žanri eripära,” rääkis Tartu Ülikooli tekstiõpetuse lektor, kolm korda žüriis olnud Riina Reinsalu. “Tähtis oli tajuda ka keeletoimetamise piire ehk seda, milliseid sisumuudatusi võib keeletoimetaja teha, näiteks kui palju uut teavet lisada,” lisas ta.
Keeletoimetamistalgute žüriisse kuulusid Ann Siiman, Helika Mäekivi ja Riina Reinsalu (Tartu Ülikool, Eesti Keeletoimetajate Liit), Helin Kask (Haridus- ja Teadusministeerium), Mari Koik (Justiitsministeerium, Eesti Keeletoimetajate Liit) ja Taivo Rist (Wikimedia Eesti).


Talguid korraldasid Eesti Keeletoimetajate Liit, Tartu Ülikool ja Wikimedia Eesti, toetas Haridus- ja Teadusministeerium.

eelarvamusfestival

[Eel]arvamusfestivalil tuleb juttu eesti keele õppimisest teise keelena

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

Loodusvaatluste maraton

Kodanikuteaduse seminaril räägitakse, kuidas rikastab avalikkuse kaasamine teadustööd