9.–10. oktoobril 2025 toimub Tartu Ülikoolis keeleteaduse metodoloogia arendamise ja õpetamise konsortsiumi MEDAL lõpukonverents „Methodological Excellence in Data-Driven Approaches to Linguistics: New Challenges, Novel Approaches“, mis toob kokku juhtivad keeleteadlased üle Euroopa, et käsitleda uuenduslikke meetodeid empiirilises keeleteaduses. Registreerumine on nüüd alanud.
Konverentsiga tähistatakse kolmeaastase rahvusvahelise konsortsiumiprojekti lõppu. MEDAL-i eesmärk on olnud edendada metodoloogilist innovatsiooni empiirilises keeleteaduses, edendada rahvusvahelist teaduskoostööd ja kontaktide loomist.
Konverentsi kavas on plenaarettekanded, paralleelsessioonid ning postersessioon karjääri alustavatele teadlastele (early-career researchers). Postersessiooni teeside esitamise tähtaega on pikendatud 15. juunini. Konverentsil osalemine on väärtuslik võimalus tutvustada oma uurimistööd, saada tagasisidet ja luua rahvusvahelisi kontakte.
Konverentsil osalemine on tasuta.
Karjääri alustavate teadlaste postri teeside esitamise tähtpäev: 15. juuni 2025
Registreerumise tähtpäev: 8. september 2025
Professor Bickel uurib inimkeele arengut, ühendades keeletüpoloogia ja fülogeneetilised meetodid neuroteadusega keele mõistmisel ja produtseerimisel. Ettekandes räägib ta sellest, kuidas keelelised eelistused võivad tuleneda kultuurideülestest juurdunud neurobioloogilistest mehhanismidest.
Culbertson tutvustab tehiskeelte katseid kui tööriista, millega uurida, kas korduvad keelemustrid on tingitud kognitiivsetest piirangutest või ajaloolistest juhustest. Ettekandes tuleb juttu sellest, kuidas eksperimentaalsed tehiskeelte meetodid aitavad ületada andmepuudust ja teha täpsemaid järeldusi inimtunnetuse rolli kohta keele kujundamisel.
Piia Taremaa uurib eesti keele liikumisverbide kasutamist mõistmaks, kuidas väljendub liikumiskiirus keeles. Ta esitab andmeid korpusanalüüsist, keeleproduktsioonikatsetest, hinnanguküsitlustest, reaktsiooniaegadest ja silmaseire uuringutest, et näidata, kuidas eri meetodite kombineerimine võimaldab saada sügavamaid teadmisi keele ja tunnetuse seostest.
Rohkem infot leiab konverentsi veebilehelt.
Registreeru
Ootame teid inspireerivale konverentsile!
Üritust korraldab MEDAL-i konsortsium, mida rahastatakse programmist „Euroopa horisont“ (101079429) ning Ühendkuningriigi teadus- ja innovatsioonifondist UKRI (101079429), koostöös Eesti doktorikooli humanitaarteaduste ja kunstide haruga. Projekti „Ülikoolide koostöö doktoriõppe edendamisel“ (2021-2027.4.04.24-0003) kaasrahastab Euroopa Liit.