/Unsplash

Kuue samba taga: milline on meie teismeliste keelekasutus?

Alates 2019. aasta novembrist on TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituudi Teismeliste Keel Eestis (TeKE) töörühm kogunud Eesti teismeliste kõne- ja netikeele korpust ning saadud andmete põhjal noorte keelt uurinud. TeKE projekti juht ja psühholingvistika kaasprofessor Virve-Anneli Vihman rääkis Kuku raadio saates Kuue samba taga, mida nende kolme aasta jooksul noorte keelekasutuse kohta teada on saadud.

Vihmani sõnul on tavapärane, et teismelised soovivad täiskasvanutest eristuda ning keel on üks viis selle tegemiseks. Keeleteadlaste töörühm on täheldanud, et noored on väga teadlikud keele eri registritest ning oskavad oma keelekasutust vastavalt vestluspartnerile kohandada.

Kaasprofessor Virve-Anneli Vihman vastab saates muuhulgas järgmistele küsimustele:

• Mis iseloomustab Eesti teismeliste keelekasutust?
  • Kuidas erineb kirjalik tšätikeel suulisest keelest?
  • Kas sarnaseid mustreid leidub ka muu maailma noorte keelekasutuses?

Saatejuht on Madis Ligi.

Raamatud riiulitel

Keeleteadlased: eestivenelased võivad end rahuga kakskeelseks pidada

Helle Metslang