Autor:
Reti Kokk

Birute Klaas-Lang ja Meelis Kull valiti teaduste akadeemia uurija-professoriteks

Eesti Teaduste Akadeemia juhatus valis eesti keele ja selle õpetamise uurija-professoriks Tartu Ülikooli eesti keele (võõrkeelena) professori Birute Klaas-Langi ning tehisintellekti uurija-professoriks Tartu Ülikooli masinõppe kaasprofessori Meelis Kulli.

Vanemate hoiakud eestikeelsele õppele ülemineku suhtes 

Image
Eesti keele (võõrkeelena) professor Birute Klaas-Lang
Eesti keele (võõrkeelena) professor Birute Klaas-Lang (autor: Andres Tennus)

Birute Klaas-Lang valiti eesti keele ja selle õpetamise uurija-professoriks ka eelmisel perioodil, aastateks 2023–2024, mil ta hakkas uurima vene dominantkeelega lastevanemate keelehoiakuid eestikeelsele õppele üleminekul. Sama teemaga plaanib Klaas-Lang jätkata ka nüüd.

Tema senised uuringud näitavad, et kuigi eesti keele oskust peetakse oluliseks, suhtub suur hulk venekeelseid vanemaid eestikeelsele õppele üleminekusse umbusuga. Uuringu esimeses etapis võrdles Klaas-Lang vene dominantkeelega vanemate keelehoiakuid eestikeelsele õppele üle minevates Ida-Virumaa ja Tartu haridusasutustes. Jätkuprojektis plaanib ta uurida lastevanemate keelehoiakuid ka Tallinna samalaadsetes haridusasutustes. Sel moel on tervikuuringusse kaasatud kolm eri keelekeskkonda: eesti enamuskeelega Tartu, vene enamuskeelega Narva ja mitmekeelne Tallinn. Lisaks võimaldab projekt edendada kaasavat keelepoliitikat ja toetada vanemaid eestikeelsele haridusele üleminekul.

Järelvaata Birute Klaas-Langi ettekannet 18. aprillil toimunud uurija-professorite kandidaatide tutvustusüritusel.

Tehisaru usaldusväärsuse arendamine 

Image
Masinõppe kaasprofessor Meelis Kull
Masinõppe kaasprofessor Meelis Kull (autor: Henry Narits)

Tehisarusüsteemid arenevad kiiresti, ent edukate rakenduste hulka piirab ebapiisav usaldusväärsus: sageli ei saa kasutaja teada, millist osa väljundist tuleks usaldada ja millesse suhtuda kriitiliselt. Näiteks võib OpenAI tehisintellektisüsteem ChatGPT anda ekslikult väljundi „Eesti keeles on kuus käänet, olen selles 100% kindel“.

Tartu Ülikooli masinõppe kaasprofessori Meelis Kulli töörühma eesmärk on luua tehisintellekti määramatuse mõõtmise teooria, mille abil saab töötada välja usaldusväärseid tehisarusüsteeme. Teooria toel on tulevikus võimalik tuvastada praeguste meetodite puudujäägid ja luua eri tüüpi määramatusi arvesse võtvad tehisarusüsteemid. Uurimistöö annab väärtuslikku teavet nii Eesti tehisintellekti tippkeskusele, rakendusteadlastele kui ka näiteks aegridade ennustuste põhjal otsuseid tegevatele ettevõtetele. Samuti võimaldab see arendada tehisaru sisaldavaid riiklikke teenuseid.

Järelvaata Meelis Kulli ettekannet 18. aprillil toimunud uurija-professorite kandidaatide tutvustusüritusel.

Eesti keele ja selle õpetamise vallas kandideeris neli ning tehisintellekti vallas viis teadlast. Eesti keele ja selle õpetamise uurija-professor valiti kaheks (2024–2026) ning tehisintellekti uurija-professor üheks aastaks (2024–2025). Mõlema toetus on 70 000 eurot aastas. Valitute, Tartu Ülikooli ja Eesti Teaduste Akadeemia vahel sõlmitakse kolmepoolsed lepingud.

Lisateavet leiab teaduste akadeemia kodulehelt.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Juhend õppeainetesse registreerumiseks

Avatud teaduse töötoas tutvustatakse eelregistreerimise protsessi

Tudengid raamatukogus

20. muutuva keele päev

tudengid

Oktoobris toimub mitmepäevane Bayesi statistika meistriklass